Valgamaalt pärit odamehed võistlevad Pärnus

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Magnus Kirt on näidanud, et kui vaja, tuleb ka hea tulemus. Tema nimel on Eesti meeste odaviske kõigi aegade teine tulemus – 86,65 meetrit.
Magnus Kirt on näidanud, et kui vaja, tuleb ka hea tulemus. Tema nimel on Eesti meeste odaviske kõigi aegade teine tulemus – 86,65 meetrit. Foto: Tairo Lutter / Postimees

Pärnu rannastaadioni kergejõustikuõhtu, mis leiab aset laupäeval, 27. augustil, tuleb kõrgetasemeline. Üle paariküme aasta esimest suurt kergejõustikuvõistlust nautida saava Pärnu publiku toel on oodata arvukate rekordite purunemist.

Meeste odaviskes soovivad võidu kodumaale jätta äsja olümpial võistelnud Tõrva odamehed Tanel Laanmäe (isiklik rekord tänavusest hooajast 85.04) ja Magnus Kirt (86.65 – 2015. a). Samuti ühtlasi Magnus Kirdi treeneri rollis olev Risto Mätas ( 83.48 – 2013. a) Neil tuleb rinda pista Rios kõrge viienda koha saanud Dmitri Kosinskiga Ukrainast (83.95), tugevate lätlaste Pekingi olümpiahõbeda Ainars Kovalsi (86.64) ja Gatis Cakssiga (80.06).

Pärnu staadioni rekord on 1990. aastal soomlase Tero Angerja visatud 83 meetrit ja 34 sentimeetrit, mis on ka 26 aastat hiljem väga kõva tulemus.

Naiste odaviskes tuleb kodupubliku ette Pärnu olümpialane ja Eesti rekordiomanik Liina Laasma, kes loodab Pärnu staadioni rekordi enda nimele saada. Rekord kuulub juba 16 aastat samuti pärnakale Moonika Aavale 55 meetri ja 29 sentimeetriga.

Kui Pärnust oma spordimeheteed alustanud olümpiavõitja Gerd Kanter soovib kodupubliku ees kettaheites võidu võtta, peab ta laupäeval alistama väga tugevad vastased. Olümpiamängudel esimesena medalita jäänud Martin Kupper loodab ka koduses duellis Kanteri vastu peale jääda ja Eesti esinumbri staatust kinnistada.

Kindlasti on mõlemad Eesti mehed pingevabas õhkkonnas kodupubliku toel võimelised oma tänavuse hooaja parimat tulemust edasi viima. Kanteril on see Amsterdamis EM-pronksi toonud 65 meetrit ja 27 sentimeetrit ja Kupperil Rio finaalis heidetud 66.61.

Ateena olümpiamängude hõbemedalimees Zoltan Kövago Ungarist, kes oli Rio de Janeiros seitsmes ja on tänavuse hooajal meie meestest kaugemale heitnud (67.13), tuleb Pärnusse eesmärgiga võita ja oma hooaja marki veelgi parandada. Isiklik rekord on ungarlasel viis sentimeetrit alla seitsmekümne meetri.

Ennast tõestada püüab ka 2010. aasta juunioride maailmameister, samuti Rios finaali jõudnud Leedu tulevikumees Andrius Gudzius (hooaja mark 65.18). Pärnu staadioni rekordiks on Gerd Kanteri poolt 2004. aastal harjutusväljakul heidetud 62.24.

Meeste 400 meetri tõkkejooksus on stardis jällegi Pärnust pärit ja olümpial kõige napimalt poolfinaalist välja jäänud Jaak-Heinrich Jagor (isiklik rekord 49,37), kes võtab sihikule juba 24 aasta vanuse staadionirekordi, mis kuulub Eesti eksrekordimehele Marek Helinurmele 50,54 sekundiga. Rekordnumbreid aitavad püüda Erik Jagor ja Kiril Borys Valgevenest.

Naiste kaugushüppes kuulub Pärnu staadioni rekord juba 1988. aastast ukrainlannale Larissa Bereznajale 6 meetri ja 77 sentimeetriga. Kaasmaalasele kuuluva margi võtab sihikule tänavuse maailma edetabeli seitsmes naine olümpiafinalist Marina Bekh, kelle isiklik rekord on 6.93.

Meeste kaugushüppes asuvad valitsev Eesti meister Henrik Kutberg (hooaja mark 7.72) ja  teised meie paremad püüdma 1993. aastast olümpiavõitja Erki Noole nimele kuuluvat Pärnu staadioni rekordit 7 meetrit ja 77 sentimeetrit.

Noole-nimelist sportlast näeb võistlustules ka teivashüppes, kus tuleb starti olümpiavõitja poeg, tänavuse hooaja Eesti meister Robin Nool koos mitme teise meie tulevikulootusega.

Meeste kuulitõukes tulevad head tulemust jahtima valitsev Eesti meister Kristo Galeta ja hooaja edetabelijuht Raigo Toompuu. Kahte vägilast lahutab tänavuses edetabelis kõigest neli sentimeetrit. Toompuu tõukas Eesti edetabeli liidertulemuse 19 meetrit ja 82 sentimeetrit varakevadel Ameerikas ning Galeta selle aasta pikim tõuge 19 meetrit ja 78 sentimeetrit sündis maikuus Tallinnas.

Peafavoriit on aga ilmselt Valgevene 20-meetri-mees Aleksei Nichypar, kelle sihiks on eeldatavalt soomlase Janne Ronkaineni nimele 1989. aastast kuuluv kõrgeklassiline staadioni rekord 19.86.

Eesti ja naaberriikide välejalgu näeb sprindidistantsidel, kus ületamist ootavad juba veerand sajandit lätlastele kuuluvad staadioni rekordid: naiste 100 meetri jooksus Ljudmila Olijare 11,83; Meeste 200 meetris Sergeis Inshakovs 21,66. Oma sprindikiirust näitavad kodupublikule ka Pärnu noored kergejõustiklased.

Võistlusõhtu lõpetab Eesti rekordiüritus harva kavasolevas naiste miilijooksus (1609 meetrit), kus Liina Tšernov võtab sihikule juba 28 aastat Sirje Eichelmannile kuuluva rekordi 4.41,5 alistamise.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles