Traditsiooniline looduspäev mõisapargis keskendus sel korral loomatemaatikale

Lea Margus
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Laupäeval toimunud 6. Hummuli looduspäeva „Loomad on lahti...“ peaesinejaks oli tunnustatud ja armastatud zooloog Aleksei Turovski. Külaline oli päeva vaieldamatu magnet ning sel korral rääkis ta, mida inimesel loomariigi ülejäänud esindajatelt õppida oleks. Täpsemalt oli vabas vormis loengu, millega zoosemiootik kuulajad pooleteiseks tunniks paigale võlus, teemaks „Inimkonna vanim õpetja – loom“.

„Suurepärane paik - üks õigemaid Eestimaal - kus rääkida sellest, kes on need teised loomad, need teised liigid,“ jagus Turovskil alustuseks kiitvaid sõnu Lõuna-Eesti looduse ja Hummuli mõisapargi kohta. „Kui keegi siinolijaist ekslikult arvab, et tema ei kuulu loomariiki, vaid peab ennast näiteks seeneks või sõnajalaks - ma loomulikult ei hakka vaidlema. Zooloogina ma aga tean, et inimene on loomariigi täiesti kindel liik – Homo sapiens sapiens. Ehk tark-mis-tark inimene. Eestikeelses zooloogilises nomenklatuuris on meie liiginimetus pärisinimene.“

Turovski tuli üsna alguses lagedale avaldusega, et "tark-mis-tark inimene" on teenimatult saadud tiitel ja tegelikult inimrumalusel piire ei olegi, rääkides väite illustreerimiseks üsna tragikoomilise juhtumi Tallinna loomaaiast. Sarnaseid rumalusi, kus inimene oma mõistusega loomariigi esindajale alla jääb, on zooloog näinud hulganisti. „Ma töötan ju loomaias 44 aastat ja olen selliseid pärisinimese tempe näinud, et ...“

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles