Jahihooaeg läheb lahti

Lea Margus
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jahimehed. Foto on illustreeriv.
Jahimehed. Foto on illustreeriv. Foto: Gerly Nugis / Sakala/Scanpix

Laupäeval, 1. oktoobril võib metsateedel näha tavapärasemast suuremat sagimist, kuulda hõikeid, koerte haukumist ja püssipauke, kuna algab põdrale, metsseale, metskitsele ja punahirvele peetava ajujahi hooaeg.

Maakondlike jahindusnõukogude kokkusaamistel otsustati kehtestada 2016/2017. aasta jahihooajaks Eestis järgmised küttimismahud: 6427 põtra, 1336 punahirve ja 10 608 metskitse.

Metssigade küttimismahuks on kinnitatud minimaalselt 18 272 metssiga, saavutamaks 2017. aasta veebruari lõpuks metssea asustustiheduseks maksimaalselt kaks isendit 1000 hektari jahimaa kohta. Selline nõue tuleneb sigade Aafrika katku leviku ohjamise strateegiast.

"Kuna sügisandide korilus on täies hoos, liigub metsades ka palju marjulisi ja seenelisi, mistõttu nende teed võivad ristuda jahimeeste omadega. Sel juhul peavad nii jahimehed kui korilased veenduma edasiste käikude ohutuses," selgitas keskkonnaameti jahinduse ja vee-elustiku büroo juhataja Aimar Rakko.

"Metsa minnes on soovitav kanda erksavärvilist riietust, et olla paremini nähtav eelkõige oma kaaslastele, kuid teatud situatsioonides ka näiteks jahimeestele," lisas ta.

Autojuhtidel tasub samuti sügisel asulavälisel teel liigeldes tavapärasest tähelepanelikum olla. Jahihooaeg, noorloomade vanematest võõrdumine ja loomade jooksuaeg suurendavad metsloomade teele sattumise võimalusi.

Metslooma teele ilmudes tuleks kannatlikult oodata, kuni loom koos võimalike, veel varjus olevate kaaslastega teelt lahkub. Eriti tähelepanelik tasub olla õhtul pika hämariku ja varahommikul koidu ajal, mil metsloomad rohkem liikvel.

Tasub meeles pidada, et täiskasvanud põder kaalub kuni 500 kilo ja kokkupõrge temaga võib olla mõlemale poolele väga tõsiste tagajärgedega.

Jahieeskirja järgi kestab ajujaht põdrale 15. detsembrini, metskitsele 31. detsembrini, punahirvele 31. jaanuarini ja metsseale 31. märtsini.

Valga jahimeeste ühistu juhatuse liige Rein Rosenberg kinnitas, et Valgamaa jahimehed on algavaks jahihooajaks valmis. «Oleme küll. 1. oktoobrist läheb lahti ajujaht põtradele, hirvedele ja metskitsedele ning jätkub metssigadele. Metssigu oleme saanud küttida kogu suve, aga neid Valgamaal eriti enam pole.»

Tema sõnul on Valgamaa kütid saanud ka teateid, et hunte on maakonnas sel sügisel rohkem nähtud kui muidu. «Hundijahihooaeg algab aga alles kuu aja pärast ja selle edukus sõltub suuresti lumeoludest.»

Lisaks eelpool jagatud keskkonnaameti soovitustele ohutuks metsaskäimiseks pani Rosenberg inimestele südamele, et kütiliinile ette jooksmist tasuks vältida. «Metsast väljudes tuleks aga endast hüüdes märku anda.»

Paljudes jahiseltsides on kasutusel märk «Ettevaatust, jaht!», mis annab inimestele märku jahi toimumise kohta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles