Narkootikumid jõuavad noorteni üha enam postipakis

Piret Karu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Postipakid. Foto on illustratiivne.
Postipakid. Foto on illustratiivne. Foto: Marko Saarm / Sakala

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) ning maksu- ja tolliameti (MTA) andmetel on katsed tellida välismaalt postipaki teel narkootikume ning psühhotroopseid ravimeid järsult kasvanud. Sel aastal peavadki ametid esmatähtsaks postipakkide kaudu Eestisse jõudvate narkootikumide tõkestamise, andis teada maksu- ja tolliameti avalike suhete juht Rainer Laurits.

Põhja prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talituse juhi Rait Pikaro sõnul korraldatakse sel aastal ühisoperatsioonid postipakkide kaudu uimastite tellijate ja edasimüüjate tabamiseks. «Üldjuhul tellivad narkootikume posti teel inimesed vanuses 18 kuni 35 eluaastat, kellest paljud ei ole varem tänaval uimasteid ostnud. Samas ei ole aga vahet, kas osta narkootikume posti teel või tänavadiilerilt. Mõlemal juhul teeb inimene otsuse, mis võib tema tulevikuplaanid rikkuda,» sõnas Pikaro.

Pikaro sõnul tellitakse internetist üldjuhul ecstasy’t või kanepit, kuid kätte on saadud ka amfetamiini, hallutsinogeenseid aineid sisaldavaid seeni, fentanüüli ning kokaiini.

MTA uurimisosakonna narkotalituse juhataja Raul Koppelmaa sõnul on narkootikumide ja psühhotroopsete ravimite tellijate seas palju noori ja ka esmatarvitajaid. «Nendega suheldes tuleb välja, et internetist narkootikumide tellimist võetakse väga kergekäeliselt, kuna vahelejäämise riski hinnatakse ekslikult madalaks,» ütles Koppelmaa.

«Oleme aga sel aastal pea iga päev pidanud mõne internetist tellitud paki sisu pärast algatama koostöös prokuratuuriga kriminaalasja. Jõuame postipakis avastatud narkootikumide tellijateni üle 95% juhtudest, küsimus on tegelikult ainult ajas,» selgitas Koppelmaa.

MTA avastas 2016. aastal välisriikidest saabunud posti- ja kullersaadetistest üle 600 narkootiliste ainete kahtlusega juhtumit, mis on kaks korda suurem kui 2014. ja 2015. aastal. Selle aasta esimese kahe kuuga on juba tuvastatud 150 narkootiliste ainete kahtlusega saadetist.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles