Arvamus: Kümnete tuhandete patsientide jaoks muutuvad ravimid odavamaks

Jevgeni Ossinovski
, tervise- ja tööminister (SDE)
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jevgeni Ossinovski
Jevgeni Ossinovski Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Ravimite rolli haiguste ravimisel ja haigusseisundi kergendamisel on võimatu üle hinnata. Arsti ettekirjutuse järgi õigel ajal võetud ravimid leevendavad tervisehädasid, aitavad ennetada haiglaravi ja vältida või vähendada töövõimetust. Tõhusad, kuid kallid ravimid on nüüdisaegse meditsiini lahutamatu osa. Nii lähebki haigekassa eelarvest aasta-aastalt üha suurem summa retseptiravimite maksumuse kompenseerimisele.

Ometi pole ravimid kõigile inimestele kättesaadavad või maksavad nad nende eest oma sissetulekuga võrreldes arutult palju raha. Vaadakem otsa faktidele. Tervelt 110 000 inimest kulutab aastas retseptiravimitele üle 100 euro, neist 15 000 inimest üle 300 euro. Suured ravimiarved teevad kindlasti muret eakatele. Paljud neist on sunnitud kulutama aastas arstirohtudele ühe kuu pensioniraha või veelgi rohkem. Koguni iga viies jätab retseptiravimi välja ostmata ja seda hoolimata haigekassa soodustustest.

Minu sügava veendumuse kohaselt ei tohi ravimid olla kättesaamatu luksus. Olukord, kus vähekindlustatud inimesed ei jõua endale arstimeid osta või teevad nad seda toidu ja muu arvelt, nõudis sekkumist. Seepärast tõin valitsusse täiendava ravimihüvitise süsteemi, mille mu kolleegid juuli lõpuks ka heaks kiitsid.

Uus kord rakendub uuel aastal. Alates 2018. aastast hüvitab riik 50 protsenti nendest ravimikuludest, mis jäävad vahemikku 100–300 eurot. Kulu, mis on suurem kui 300 eurot, kuulub 90 protsendi ulatuses hüvitamisele. Seega pakub riik inimesele lisatuge kohe, kui ta on kulutanud retseptiravimitele üle saja euro. Iga seda summat ületanud summa jagatakse kaheks. Näiteks 200 euro suuruse kulu puhul jääb inimese enda kanda 150 eurot.

Kui aga kulud ületavad aastas 300 eurot, siis makstakse talle iga seda summat ületava euro eest 90 senti tagasi. Nõnda peab inimene, kelle kulud retseptiravimitele on praegu 500 eurot, maksma järgmisel aastal samade ravimite eest 250 eurot. Tulevikus sisuliselt ei ole enam neid, kelle väljaminekud küündivad üle 300 euro.

Esiletoomist väärib ka see, et kogu süsteem muutub lihtsamaks ja mugavamaks patsientide jaoks, kes ei pea ise midagi tegema. Hüvitis arvutatakse automaatselt maha, kui inimene apteegist ravimeid ostab. Teisisõnu maksab ta apteegis kohe vähem, kui 100 euro piir on käes.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles