Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Loomatoetuste taotlemisega tasub kiirustada

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Lehm | FOTO: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti (PRIA) vahendusel saab 2.–21. märtsini taotleda piimalehma kasvatamise otsetoetust ja loomapidamisega seotud viit liiki üleminekutoetusi. 16. märtsi hommikuks oli laekunud 2165 taotlust, kuid paljud pole oma õigusi toetuste taotlemiseks veel kasutanud.

Eelarves on nende toetuste maksmiseks kokku 19,3 miljonit eurot.

Piimalehma kasvatamise otsetoetust makstakse kuni 400pealise karja pidajale loomade eest, kes on taotleja karjas 2. märtsist 8. maini. Hilinenult saab pärast põhiperioodi taotlusi esitada veel 17. aprillini, aga siis väheneb toetus ühe protsendi võrra iga hilinetud tööpäeva kohta.

Üleminekutoetusi pole Eestis kolmel eelmisel aastal rakendatud, tänavu on riigieelarves selleks taas raha eraldatud. Millistel alustel saab taotleda üleminekutoetusi, selgitab PRIA otsetoetuste osakonna menetlusbüroo juhataja Tanel Trell.

«Kaht toetust – ammlehma ja ute kasvatamise üleminekutoetust – saab taotleda nõuetekohastele loomadele, kes olid taotleja nimel registris tänavu  2. märtsi seisuga; loomadele kehtib karjas pidamise periood 8. maini 2017. Ute, veise ja piima üleminekutoetus ei ole aga seotud praeguste loomade ja piimatootmisega, vaid neid toetusi saab taotleda toetuse saamise nõudeid täitev taotleja vastava täiendava otsetoetuse määratud toetusõiguse alusel.»

Toetusõigused on määratud varasematel aastatel kindlaks tehtud andmete põhjal. Määratud toetusõiguste andmed on PRIA kodulehel – sealt saab igaüks talle määratud toetusõigusi kontrollida.

«Määratud, teiselt põllumajandustootjalt üle võetud või päritud toetusõiguste alusel saavad üleminekutoetusi taotleda need taotlejad, kes jätkuvalt tegelevad põllumajandustegevusega,» ütles Trell.

Taotlusvoor hakkab lõppema ja PRIA palub toetuse soovijatel taotluste esitamisega kiirustada. Kõigi toetusmeetmete info, juhend «Abiks taotlejale» ja taotlusvormid on PRIA kodulehel, nõu saab küsida infotelefonil 737 7679. Taotluse esitamiseks soovitatakse kasutada e-PRIAt – tänavu on seda eelistanud 93 protsenti loomakasvatustoetuse taotluse esitanutest.

Üleminekutoetuste ühikumäärad kinnitab PRIA 10. juuniks, otsused hiljemalt 22. juuniks ning järgnevad väljamaksed. Piimalehma kasvatamise otsetoetuse ühikumäära ja otsuste kinnitamine ning toetuse maksmine ootab ees detsembris.

Tagasi üles