Tehingupartnerite taust peaks saama selgemaks

Jaan Rapp
, tegevtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kaubanduskoja peadirektor Mait Palts
Kaubanduskoja peadirektor Mait Palts Foto: Toomas Tatar / Postimees / Scanpix

Ettevõtjatel avaneb uusi võimalusi tehingupartneri taustaga tutvumiseks ning oma ettevõtluse läbipaistvuse suurendamiseks. Alates 10. aprillist avaldab maksu- ja tolliamet (MTA) oma kodulehel lisaks tasutud maksude summadele ettevõtete käibed ning töötajate arvu kvartaliandmeid.

Kaubandus-tööstuskoja hinnangul aitab kord kvartalis ettevõtete kaupa andmete avalikustamine kaasa konkurentsitingimuste õiglasemaks muutmisele ning võimaldab väärtustada töökohti loovaid tööandjaid.

Kaubanduskoja peadirektor Mait Paltsi sõnul on see samm õiges suunas. «Ettevõtjad soovivad ausat ettevõtluskeskkonda ning ettevõtte töötajate arvu ja käibe suuruse avaldamine aitavad sellele kaasa. Seda eelkõige ühiskondliku kontrolli vaatenurgast,» lausus ta.

«Kõik võimalikud meetmed paisuva maksuaugu vähendamiseks ja ausa konkurentsi tagamiseks on alati tervitatavad ning ootaks nende aktiivsemat esitamist nii poliitikutelt, ametnikelt kui organisatsioonidelt,» ütles Palts.

Tasutud summad avalikustatakse iga kvartali kohta kvartalile järgneva kuu 10. kuupäevaks. Esmakordselt avaldab MTA tasutud maksude andmed koos käivete ja töötajate arvuga 10. aprillil 2017. aasta 1. kvartali andmetega.

MTA peadirektori Rivo Reitmanni sõnul soovib amet hakata üha enam ettevõtjatelt kogutud andmeid neile kasulikul viisil tagasi peegeldama. «Lisaks tasutud maksude tabelis käivete ja töötajate arvu andmete lisamisele oleme ettevõtjatele mõeldes loonud ka spetsiaalse maksuandmete tõendi, mille abil saavad tehingupartnerid anda üksteisele ülevaate oma majandustegevusest.»

Maksuandmete tõendile saab kuvada ettevõtte andmed tööjõu, palga, käivete ja maksuvõla kohta ning saata need otse läbi e-maksuameti/e-tolli digitempliga tehingupartnerile. «Nii saavad tehingupartnerid suurendada kindlust, et mõlema poole maksuasjad on korras. Sellega suurendame tõenäosust, et ka sõlmitud tehing õnnestub,» selgitas Reitmann.

Maksuandmete tõendi saamiseks tuleb sisse logida e-maksuametisse/e-tolli.

Tõendi saab koostada nii eraisiku –palgaandmed, tööandjad, muu tulu jms – kui ettevõtte – käibeandmed, töötajate väljamaksed jms – andmete kohta ja võimalik on valida, kas esitada kõik andmed või osa neist. Maksutõendi teenuse kasutamine on vabatahtlik ja andmed edastab isik ise.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles