Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Valgast sõitis suurpeole paarsada osalejat

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Vaatamata vihmasele ilmale olid lauljad täis energiat ning nende nägudel säras lai naeratus. | FOTO: Hele Heletäht

Valgast sõitis 12. noorte laulu- ja tantsupeole «Mina jään» 206-liikmeline osalejaskond. Linnavalitsus kinkis osalejatele spetsiaalselt laulu- ja tantsupeoks kujundatud rätid ja rinnamärgid. Nendel on kujutatud kõrgustesse lendavat valget logolindu toetamaks kõrgetasemelist esinejaskonda.

Valga linnapea Kalev Härk avaldas rõõmu, et niivõrd suur arv osalejaid Valgast teele asus. «Olen uhke, et nii palju lauljaid, tantsijaid ja pillimängijaid meie ühisest suurest ja tähtsast peost osa võtavad.»

Tänavusel peol osaleb Valgast 21 Liivimaa noorteorkestri liiget ja 11 kollektiivi: 3 põhikooli tantsurühma, 2 kultuuri- ja huvialakeskuse tantsu- ja võimlejaterühm ning 3 põhikooli ja 1 gümnaasiumi koor ning muusikakooli rahvamuusikaansambel. Kokku on lauljaid-pillimängijaid 126 ning tantsijaid 80. Peolistega on kaasas 21 juhendajat.

Kui tantsijatel on seljataga juba mitu head proovipäeva, siis lauljad said Valgast Tallinnasse saadetud alles täna. Vaatamata vihmasele ilmale olid lauljad täis energiat ning nende nägudel säras lai naeratus.

Täna õhtul kell 19 toimub Kalevi keskstaadionil 12. noorte tantsupeo avaetendus «Mina jään». Koidu ja Hämariku loo toovad pealtvaatajateni ligikaudu 8500 noort tantsijat ja võimlejat vanuses 7-19 aastat.

Seekordne tantsupidu toetub muistendile Koidust ja Hämarikust, keda kehastavad neli noort peategelast koos Vanaisa rollis üles astuva Ivo Linnaga. Üks Koidu osatäitja on seejuures Tõrvast pärit Hardo Adamson.

See on lugu igikestvate väärtuste põlvest-põlve edasikandmisest ja vastutusest selle hoidmisel. See on ühtaegu nii tunnustus kui vastutus, milleks noored on valmis, kinnitades seda vandega «mina jään».

«Kokkupuutepunkte on tantsupeo sõnumiga ilmselt igaühel – igal suguvõsal on oma lugu järjepidevusest ja traditsioonide edasiandmisest. Sellega on lihtne suhestuda,» ütles tantsupeo üks ideekavandi autor Meelis Kompus.

«See on kindlasti pidu, mis sündinud ajal, kui vajame oma juurtelt taas rohkelt tarkust ja jõudu, et osata hoida ja edasi kanda meie esivanemate tarkust, meie olemise viisi,» kirjeldas tantsupeo pealavastaja Margus Toomla.

Kui suurtel tantsupidudel näeb rohkem rahvusmustritest pärit elemente, siis noortepidudel klassikalisi pilte. Aastaaegade vaheldumise tunnuste kõrval joonistatakse väljakule ka mõned peo logoelemendid – minu juured, minu maa.

«Tantsupeo etenduses soovitan eriti tähelepanelikult kuulata just seda, mida laulavad noored peategelased. Maian Kärmas on kirjutanud liigutavad tekstid ja viisi, mis kannab endas väga olulist sõnumit. Kui seda hästi jälgida, siis jõuab tantsupeo ideele pika sammu lähemale,» ütles Toomla.

Tantsupeo pealavastaja on Margus Toomla, ideekavandi autoriteks on Meelis Kompus, Maian Kärmas, Margus Toomla, Marju Kõivupuu ja Rasmus Puur ning muusikajuhiks on Kristjan Priks.

12. noorte tantsupeo «Mina jään» kaks järgmist etendust toimuvad homme, 1. juulil kell 13 ja kell 19 Kalevi keskstaadionil.

Tagasi üles